Wakacyjna Pielgrzymka Długosiodło i Żebry Perosy- Sanktuaria Warmii i Toruń.


W czwartek 27.08.2015 o godz. 5.00 rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie. Pierwszym świętym miejscem które nawiedziliśmy było Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Wysłuchaliśmy  na żywo pięknego koncertu organowego w tamtejszej Bazylice.

Wyruszyliśmy w dalszą drogę do Stoczka Klasztornego, gdzie w latach 1953-1954 był więziony Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. W  Stoczku 8 grudnia 1953 r. Ks. Prymas napisał „Akt osobistego oddania się Matce Bożej”. Pod przewodnictwem Księdza ze Zgromadzenia Marianów modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Królowej Pokoju, poznaliśmy historię klasztoru i Warmii. Pielgrzymi zwiedzili miejsce modlitwy i celę gdzie przebywał internowany Prymas Tysiąclecia.

Kolejnym celem naszej pielgrzymki był Gietrzwałd. To miejsce jest szczególne dla każdej Siostry Służki, gdyż  te objawienia przyczyniły się do powstania naszego Zgromadzenia Sióstr Służek N.M.P. Niepokalanej. W Domu Pielgrzyma przyjęły nas Siostry Ania i Ewa. Talerz gorącej zupy przywrócił nam siły i udaliśmy się do źródełka po wodę. Nie wszyscy zdążyli nabrać tej wody, więc na pewno tu wrócimy. W bazylice Mszę Św. Sprawowali nasi Księża, Ks. Proboszcz Krzysztof Karwowski i Ks. Andrzej Waszczeniuk. Eucharystia w tym miejscu to  wyjątkowy dar dla każdego z nas. Po Mszy Św. na miejscu objawień przy kapliczce s. Ewa opowiadała nam o Objawieniach Matki Bożej i cudach ,które są tu i dziś.

Wieczorem dotarliśmy do Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tu czekała nas kolacja i  zasłużony nocleg. Rano o godz. 7.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. transmitowanej przez Radio Maryja. Po Mszy Św. O. Redemptorysta przybliżył nam historie Sanktuarium i Ojców Redemptorystów w Toruniu. Nie obyło się bez wspólnego zdjęcia. Po śniadaniu wyruszyliśmy na  zwiedzanie Starego Miasta, no i zakup toruńskich pierników. Bardzo ważnym punktem naszej pielgrzymki był pobyt w Radiu Maryja. Zwiedziliśmy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i budującą się Świątynię Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. Radość nasza była ogromna, gdy na dziedzińcu Radia Maryja spotkaliśmy o. Dyrektora Tadeusza Rydzyka. Rozmawiał z nami, żartował, interesował się skąd przyjechaliśmy, był wdzięczny za odwiedziny. Dla nas to także wyróżnienie. Podziękowaliśmy o. Tadeuszowi za wszystko co czyni dla Kościoła i Ojczyzny. Z Torunia wyruszyliśmy prosto do Długosiodła, zatrzymując się tylko po drodze na posiłek.

Oczywiście nasze pielgrzymowanie nie polegało tylko na pobycie i  modlitwie w tych wszystkich miejscach, ale również czas w autokarze był wypełniony modlitwą, śpiewem, rozważaniami. Śpiewaliśmy Godzinki ku czci Najświętszej  Maryi Panny, odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, śpiewaliśmy pieśni i piosenki, dzielili się nawzajem radością i humorem. Przy pożegnaniu wszyscy uczestnicy stwierdzili z radością, że pielgrzymka się udała i na pewno już zaczyna wydawać dobre owoce w  ich życiu.
Joanna Sarnowska Służka N.M.P. Niepokalanej.