Uroczystości ku czci św. Huberta


3 listopada, w  kościele katolickim, przypada wspomnienie o św. Hubercie, patronie myśliwych. Św. Hubert patronuje również leśnikom, rzeźnikom i kuśnierzom.  Legenda głosi, że żył w VII wieku i był misjonarzem oraz biskupem. Co ciekawe droga jego wiary nie była prosta.Znamienny jest sposób, w jaki się nawrócił. Według opowieści ujrzał w trakcie polowania świetlisty krzyż pomiędzy rogami jelenia. Św. Hubertowi przypisywano, że chroni przed szaleństwem, pogryzieniem przez psy.  Kult wobec tej postaci był pielęgnowany głównie przez rycerzy i środowisko dworskie, ponieważ to grono zajmowało się najczęściej myślistwem. Wiązało się to z odprawianiem Mszy św., w trakcie których święcono broń i sprzęt służący myśliwym. Ludzie zwykli wtedy mawiać w myśl przysłowia: „Kiedy swego czasu goły los nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje”. Na obrazach i ikonach św. Hubert ukazywany jest bardzo często jako biskup w średnim wieku, z pastorałem i księgą w dłoni. Inne ujęcie pokazuje go jako młodego mężczyznę w stroju myśliwskim, w kapeluszu, z oszczepem i zawieszonym u boku rogiem myśliwskim. Atrybutem, który często towarzyszy tej postaci jest jeleń z krucyfiksem w porożu. Wspominając o historii i tradycji związanej ze św. Hubertem należy zaznaczyć, że ustanowiono także ordery i odznaczenia myśliwskie nazwane jego imieniem. Współcześnie myśliwi odbierają medal św. Huberta choćby za krzewienie kultury łowieckiej i tradycji myśliwskich. Już od połowy października w całej Polsce myśliwi organizują większe i mniejsze Hubertusy, by uczcić swojego patrona.