Beatyfikacja polskich Franciszkanów


5 grudnia odbyła się beatyfikacja polskich franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, zamordowanych w 1991 r. Tego samego dnia został wyniesiony na ołtarze także włoski kapłan ks. Alessandro.

Franciszkanie, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszka oraz  Włoch ks. Alessandro Dordi z diecezji Bergamo, zostali zamordowani w  1991 roku z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak. Misjonarze franciszkańscy zginęli 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto, ks. Dordi 25 sierpnia tego samego roku w pobliżu Vinzos.

Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. Byli pierwszymi, którzy  rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Ich współbracia nadal prowadzą tam swoją działalność, a także w Limie i w Chimbote.