71. Rocznica Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką


Lasy gminy Długosiodło były miejscem wielu tragicznych wydarzeń związanych z II wojną światową. Wielu mieszkańców zasłynęło odwagą i poświęceniem wstępując w szeregi Armii Krajowej. Wielu też udzielało schronienia i pomocy partyzantom, którzy prowadzali na naszym terenie akcje zbrojne. Lasy pełne są mogił, samotnych, bezimiennych krzyży, które przypominają nam minione wydarzenia.

3 września 2015r. przed Mszą Św. o godzinie 1000 delegacje poszczególnych jednostek złożyły kwiaty przed pomnikiem Ludu Puszczy Białej. Podczas Mszy Św. młodzież Gimnazjum im. Armii Krajowej w Długosiodle przedstawiła piękny program patriotyczny. Po zakończeniu uroczystej Mszy Św. wyruszyliśmy z Długosiodła do Miejsc Pamięci – Lipniaku Majoratu i Pecynki aby oddać hołd poległym za naszą Ojczyznę.

Dzięki takim uroczystościom budujemy poczucie tożsamości narodowej i  utrwalamy ścisły związek z historią naszej Małej Ojczyzny. Tragiczna, a  zarazem wspaniałe losy żołnierzy AK nie pójdą w zapomnienie. Z poczuciem wypełnionego narodowego obowiązku wracaliśmy do naszych domów.