Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada w Kościele katolickim obchodzimy uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Dzień ten kojarzy się wielu z nam przede wszystkim z odwiedzinami naszych zmarłych bliskich, przyjaciół na cmentarzach. Zostawiamy na ich grobach kwiaty, zapalamy znicze… Najważniejsza jest jednak modlitwa i pamięć o tych, którzy odeszli już do wieczności.

W przeciwieństwie do drugiego listopada – kiedy obchodzimy Dzień Zaduszny – Wszystkich Świętych jest dniem radosnym. W tym dniu oddajemy bowiem cześć tym, którzy weszli już do chwały niebieskiej, którzy mogą oglądać oblicze Boga i otaczać nas swoją opieką.

Dopiero dzień następny jest dniem zadumy, modlitwy za tych, których droga do Nieba trwa nadal. Pamiętajmy, aby oprócz zapalenia symbolicznej świeczki, otoczyć ich naszą szczerą modlitwą.